Ενημέρωση από τον Δήμο Κρωπίας

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023, στα πλαίσια της άσκησης «Τ.Α.Α.Σ. ΑΝΤΙΟΧΟΣ-2023» θα πραγματοποιηθεί δοκιμαστική ενεργοποίηση του Συστήματος Έγκαιρης Προειδοποίησης Άμαχου Πληθυσμού σε όλη την Επικράτεια, συμπεριλαμβανομένων του συνόλου των σειρήνων συναγερμού Πολιτικής Άμυνας καθώς και των καμπανών εκκλησιών.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον υπερσύνδεσμο: https://www.koropi.gr/aνακοινωση-πολιτικησ-προστασιασ-για-δ/

Ανακοίνωση για Έκδοση/Χορήγηση διοικητικών εγγράφων & Βεβαιώσεων Φοίτησης

Σας ενημερώνουμε ότι για τις περιπτώσεις που  οι γονείς  των μαθητών/-τριών μας  επιθυμούν την έκδοση/χορήγηση διοικητικών εγγράφων (π.χ. Βεβαίωση Φοίτησης ή τυχόν άλλα διοικητικά έγγραφα) παρακαλούνται να επικοινωνούν ηλεκτρονικά στο e-mail του σχολείου 2dimkoro@gmail.com επισυνάπτοντας το έντυπο της αίτησης που θα βρουν εδώ.

Ο γονέας/κηδεμόνας θα πρέπει να αναγράφει στην αίτηση τα πλήρη στοιχεία του όπως:

• το ονοματεπώνυμό του
  • το ονοματεπώνυμο του παιδιού του και την τάξη φοίτησης
  • το είδος του εγγράφου που ζητάει (π.χ. Βεβαίωση Φοίτησης ή όποιο άλλο έγγραφο)
  • τον λόγο που το ζητάει, αναφέροντας με ακρίβεια την υπηρεσία στην οποία θα το χρησιμοποιήσει
  • απαραιτήτως ένα τηλέφωνο επικοινωνίας (κατά προτίμηση κινητό).

Η απάντηση στον γονέα/κηδεμόνα για το έγγραφο που έχει αιτηθεί θα δίνεται σε εύλογο χρονικό διάστημα. Πιο συγκεκριμένα, όταν το έγγραφο είναι έτοιμο, η Διεύθυνση του Σχολείου θα τηλεφωνεί στον γονέα/κηδεμόνα προκειμένου να οριστεί κάποιο ραντεβού για να το παραλάβει.

Σε περίπτωση αδυναμίας ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης ή για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση μπορείτε να προσέρχεστε στο σχολείο κάθε Πέμπτη από 13:25 έως 14:00.

Συλλογή ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πλημμυροπαθείς

Σας ενημερώνουμε ότι με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, το σχολείο μας θα συμμετάσχει στη συλλογική προσπάθεια συλλογής ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πλημμυροπαθείς.

Για όσους και όσες από εσάς επιθυμούν να βοηθήσουν, στην πάνω πόρτα του σχολείου μας από την Πέμπτη 14/09 και έως την Παρασκευή 22/09 κατά την πρωινή προσέλευση και ώρες 8.00 – 8.15 θα βρίσκονται οι εκπαιδευτικοί όπου θα παραλαμβάνουν τα προϊόντα.

Εν συνεχεία, τα μέλη του Συλλόγου θα αναλάβουν τη μεταφορά τους στο Δήμο. Τα είδη που συγκεντρώνουμε είναι:

·         εμφιαλωμένα νερά

·         γάλατα και τρόφιμα μακράς διαρκείας

·         κλινοσκεπάσματα, μαξιλάρια, υπνόσακους, είδη ατομικής υγιεινής (σαπούνια, χαρτιά υγείας)

·         συσκευασμένη τροφή έτοιμη προς κατανάλωση

·         βρεφικά/ παιδικά γάλατα/τροφές

·         είδη βρεφικής φροντίδας

·         φάρμακα (αντιπυρετικά, παυσίπονα κ.λπ.)

Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, αγαπημένα μας παιδιά,

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2023-2024 θα πραγματοποιηθεί στις 11/09/2023 και ώρα 9:00 π.μ. στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.

Οι μαθητές/-τριες και οι γονείς/κηδεμόνες προσέρχονται στο σχολείο 8:30 με 8:55 από την πάνω πόρτα επί της οδού Γ. Θεοδώρου.

Μετά τον αγιασμό οι μαθητές/-τριες θα παραλάβουν τα βιβλία και στη συνέχεια θα αποχωρήσουν στις 10:00.

Θα δοθούν γενικότερες οδηγίες για τη λειτουργία του σχολείου στους γονείς της Α΄ Δημοτικού.

Ευχόμαστε μια καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους & όλες!!!