Ανακοίνωση για αριθμούς μητρώου (Α.Μ)

Σας ενημερώνουμε ότι όσον αφορά τους αριθμούς μητρώου (Α.Μ.) των μαθητών:

• Για τις  Α’, Β’ τάξεις μπορείτε να επικοινωνείτε ηλεκτρονικά (μέσω e-mail) με τους εκπαιδευτικούς της τάξης σας ή με το σχολείο στο 2dimkoro@gmail.com.
  • Για τις  Γ’, Δ’, Ε’, ΣΤ’ τάξεις βρίσκονται στους ελέγχους προόδου (βαθμοί) που έχετε στα χέρια σας. Σε περίπτωση που δεν έχετε κρατήσει τον έλεγχο προόδου μπορείτε να επικοινωνείτε ηλεκτρονικά (μέσω e-mail) με τους εκπαιδευτικούς της τάξης σας ή με το σχολείο στο 2dimkoro@gmail.com.

Σας ενημερώνουμε ότι αυτήν την περίοδο και όσο οι σχολικές μονάδες παραμένουν κλειστές λόγω της πανδημίας, το Σχολείο μας είναι ανοιχτό για το κοινό αυστηρά μόνο με ραντεβού.

Τηλέφωνο επικοινωνίας για κλείσιμο ραντεβού: 2106628784

Ώρες επικοινωνίας για κλείσιμο ραντεβού: 12:00-13:00

Απρίλης είναι…

Ο μήνας Απρίλιος πήρε το όνομά του από το λατινικό ρήμα Aperio  που σημαίνει ανοίγω,  γιατί τον μήνα αυτό ανοίγουν τα μπουμπούκια. Είναι μήνας αφιερωμένος στη θεά Αφροδίτη. Λέγεται κι ανθομηνάς, γρίλλης που σημαίνει γκρινιάρης γιατί έχει αρκετές βροχές,ξεροκοφινάς γιατί έχουν τελειώσει οι προμήθειες σε τρόφιμα κατά τη διάρκεια του χειμώνα κι έχουν μείνει ξερά τα κοφίνια, Λαμπριάτης γιατί γιορτάζουμε τη Λαμπρή και Αηγιωργίτης από τη γιορτή του Αγίου Γεωργίου στις 23 Απριλίου.

Ο λαός μας έχει πολλές παροιμίες για τον δεύτερο μήνα της άνοιξης.

«Απριλιού δεκαοχτώ να ΄χεις το μάτι σου ανοιχτό. Πέρασαν οι δεκαοχτώ άραξε και σ΄ένα αυγό.» Μέχρι τις 18 του Απρίλη έχει βροχές και λίγο κρύο ακόμα,μετά τις 18 η θερμοκρασία ανεβαίνει.

«Του Απρίλη η βροχή  κάθε κόμπος και φλουρί» κι αυτό γιατί η γη ποτίζεται με τις βροχές και οι γεωργοί θα έχουν άφθονους καρπούς.

«Τον Απρίλη η γης φουντώνει κι ο ζευγάς(γεωργός) την καμαρώνει.»

Ο Απρίλης όμως είναι γνωστός και για τα ψέματα που λέμε την πρώτη του ημέρα,την Πρωταπριλιά. Τα πιο παλιά χρόνια οι άνθρωποι πίστευαν πως λέγοντας ψέματα την πρώτη του Απρίλη ξεγελούσαν το κακό και τις δυνάμεις του κι έφερναν τύχη στη σπορά των χωραφιών και στα σπίτια τους.

Καλό μήνα με υγεία και τύχη!