25η Μαρτίου 1821

Αγαπημένοι μας μαθητές φέτος θα γιορτάσουμε κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες την διπλή, εθνική μας γιορτή. Ένας παράξενος ιός  απαιτεί να μείνουμε στα σπίτια μας για λίγο καιρό και μακριά από εσάς και το σχολείο μας. Όμως η σύγχρονη τεχνολογία θα μας επιτρέπει να επικοινωνούμε και να μην απομακρυνθούμε από τον δρόμο της  γνώσης και της δημιουργίας ως τη στιγμή που θα βρεθούμε πάλι.

Η 25η Μαρτίου του 1821 που τιμούμε σήμερα, είναι ημέρα του συμβολισμού των δύο «Χαίρε».

«Χαίρε Κεχαριτωμένη Μαρία» η προσφώνηση του αρχάγγελου Γαβριήλ στην Παναγία με την χαρμόσυνη είδηση πως θα έχει την ευλογία να φέρει στον κόσμο τον σωτήρα του, Ιησού Χριστό και «Χαίρε ώ χαίρε λευτεριά» της ελληνικής ψυχής. Τιμούμε τους ήρωες της ελληνικής επανάστασης που έδωσαν αγώνες για την πίστη και την ελευθερία μας.

Η επανάσταση του 1821 δεν χρειάζεται μεγάλα λόγια για να αναδειχθεί. Αποτελεί το σημαντικότερο γεγονός της νεότερης ιστορίας μας. Είναι η επανάσταση ενός λαού που απογοητευμένος από τη στάση των μεγάλων δυνάμεων αποφάσισε να πιστέψει και να στηριχτεί στον εαυτό του διεκδικώντας την πολυπόθητη ελευθερία του. Μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς κι αυθαιρεσίας της Οθωμανικής αυτοκρατορίας οι Έλληνες δεν άντεξαν και σχηματίζοντας ένοπλα σώματα κατέφυγαν στα βουνά.

«Σαν βροχή έπεσε σε όλους μας η επιθυμία της λευτεριάς και όλοι μαζί συμφωνήσαμε και κάναμε την επανάσταση» ανέφερε υπερήφανα ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης.

Ήταν 25 του Μάρτη όταν στην Αγία Λαύρα ο Παλαιών Πατρών Γερμανός μαζί με τους οπλαρχηγούς και τα γενναία παλικάρια τους ύψωσαν το λάβαρο της επανάστασης κι ορκίστηκαν να πολεμήσουν για τη λευτεριά, δίνοντας τη ζωή τους!

«Ελευθερία ή Θάνατος» το σύνθημα που τους ένωσε όλους στον κοινό αγώνα ενάντια στη σκλαβιά.

Τιμή στις γυναίκες που χόρεψαν τον χορό του Ζαλόγγου, στους ήρωες και τις ηρωίδες της επανάστασης, Γεώργιο Καραϊσκάκη, Ρήγα Φεραίο, Μαντώ Μαυρογένους, Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Κωνσταντίνο Κανάρη, Αθανάσιο Διάκο, Θεόδωρο Κολοκοτρώνη.

Τιμή σε εκείνους  τους ανώνυμους που η ιστορία δεν κατέγραψε στα βιβλία της μα γνωρίζουμε πως ήταν πολλοί και γενναίοι.

Με ευγνωμοσύνη τους μνημονεύουμε διότι χάρη στην δική τους αυτοθυσία απολαμβάνουμε εμείς σήμερα  την πολύτιμη ελευθερία!

Χρόνια  Πολλά  με  ομόνοια  και  ειρήνη.

Ενημέρωση για βαθμολογία Β’ τριμήνου

Σας ενημερώνουμε ότι οι Έλεγχοι Προόδου των μαθητών Γ’, Δ’, Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων θα δοθούν με την έναρξη λειτουργίας των σχολείων.