Ενημέρωση γονέων (νέες ώρες προσέλευσης-αποχώρησης κ.ά.)

Οι ώρες προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών παρατίθενται στο παρακάτω πίνακα, επειδή υπάρχουν αλλαγές διαβάστε προσεκτικά τον πίνακα.

Οι μαθητές που έχουν δηλώσει ότι αποχωρούν χωρίς συνοδεία γονέων θα αποχωρούν στη λήξη του διδακτικού ωραρίου.

Παρακαλούμε όλοι οι γονείς να μη συγχρωτίζεστε έξω από το χώρο του σχολείου και να τηρείτε τις απαραίτητες αποστάσεις. Παραδίδετε και παραλαμβάνετε το παιδί σας άμεσα.

Επίσης, να είστε τυπικοί με τα ωράρια προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής καθυστερήσει δικαιολογημένα, έρχεται στο σχολείο συνοδευόμενος από τον κηδεμόνα του κατά τη διάρκεια του 1ου διαλείμματος κι όχι κατά τη διάρκεια του διδακτικού ωραρίου. Έτσι διασφαλίζεται ο μαθητής διότι την ώρα του μαθήματος δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί στο γραφείο ώστε να του εξασφαλίσουν την είσοδο στον χώρο του σχολείου .

Οι ώρες διαλειμμάτων σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα είναι οι εξής:

1ο διάλειμμα: 09.40-10.00

2ο διάλειμμα: 11.30-11.45

3ο διάλειμμα: 12.25-12.35

Επιπροσθέτως αν χρειαστεί κάποιος μαθητής να αποχωρήσει για κάποια προγραμματισμένη ιατρική επίσκεψη, θα πρέπει να έχει ενημερωθεί ο εκπαιδευτικός του τμήματος και η αποχώρηση  να γίνει σε κάποιο διάλειμμα.

Το  Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Αν κάποιος μαθητής που παρακολουθεί το ολοήμερο τμήμα χρειαστεί να αποχωρήσει νωρίτερα θα πρέπει να έχει ενημερώσει ο γονέας/κηδεμόνας τον εκπαιδευτικό του τμήματος.

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι μαθητές που παρακολουθούν το ολοήμερο πρόγραμμα πρέπει να έχουν μαζί τους κάποιο ελαφρύ γεύμα ή σνακ (π.χ. σάντουιτς) και όχι φαγητό, το οποίο χρειάζεται ζέσταμα ή τη χρήση κουταλιού ή πιρουνιού για να καταναλωθεί.

Τέλος λόγω μεγάλης πιθανότητας βροχής, οι μαθητές και οι μαθήτριες καλό θα ήταν  να έχουν μαζί τους ομπρέλα ή αδιάβροχο.