Αγαπητοί γονείς κηδεμόνες σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας (Αριθμ. Δ1α./Γ.Π.οικ.55254/2021 ΚΥΑ, ΦΕΚ 4187 Β’) για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου παρακαλούμε να προσέχετε τα παρακάτω σημεία σχετικά με την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) για τον COVID-19.

1. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) θα γίνει προ Δευτέρας 13/09/2021.

1. Οφείλετε να μπείτε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr προκειμένου να υποβάλετε τα αποτελέσματα του διαγνωστικού τεστ. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID 19 για τους μαθητές, οι γονείς συμπληρώνουν και υπογράφουν χειρόγραφα τη σχολική κάρτα. Αυτή η χειρόγραφη συμπλήρωση δεν αναιρεί την υποχρέωση υποβολής του αποτελέσματος του self test στη σχετική πλατφόρμα.
  2. Οι μαθητές επιδεικνύουν τη σχολική κάρτα κατά την είσοδό τους στο σχολείο.
  3. Να αναγράφετε τον σχετικό κωδικό που προκύπτει από την υποβολή του αποτελέσματος στην πλατφόρμα.
  4. Να είστε προσεκτικοί στην συμπλήρωση της σχολικής κάρτας. Πρώτα συμπληρώνετε τα προσωπικά στοιχεία (στοιχεία γονέα), από κάτω τα στοιχεία του παιδιού και τέλος τα στοιχεία του self test.
  5. Να μην ξεχνάτε να υπογράφετε τις σχολικές κάρτες.

Σε περίπτωση που παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θα ενημερώνεται άμεσα ο γονέας κηδεμόνας του/της μαθητή/μαθήτριας.