Υπενθύμιση: Εσωτερικός Κανονισμός

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

Σας υπενθυμίζουμε ότι έχει επικαιροποιηθεί ο Εσωτερικός Κανονισμός της σχολικής μας μονάδας. Σε αυτόν θα δείτε ορισμένες αλλαγές (ενδεικτικά, π.χ. στο υποκεφάλαιο «2.2. Προσέλευση και αποχώρηση μαθητών/τριών»).

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά!

Ενημέρωση για Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Κορωπίου

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την έναρξη της λειτουργίας της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) στο σχολείο μας, έναν καινοτόμο θεσμό του ΥΠΑΙΘΑ με σκοπό την αξιολόγηση και υποστήριξη των μαθητών σε κάθε σχολική μονάδα γενικής εκπαίδευσης.

Η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) συγκροτείται από τον Διευθυντή του σχολείου, τον/την εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής του τμήματος ένταξης, την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό. Όλες οι αποφάσεις ή τυχόν παρεμβάσεις για τον/την εκάστοτε μαθητή/τρια λαμβάνονται διεπιστημονικά.

Η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) έχει ως σκοπό την ανάπτυξη συνεργατικών πρακτικών εκπαιδευτικής αξιολόγησης των μαθητών, συμβουλευτικής και υποστήριξης και η λειτουργία της στηρίζεται στις πρακτικές που επιτάσσουν η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού (ν. 2101/1992, Α΄ 192) και η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία.

Ειδικότερα, ο σκοπός της Ε.Δ.Υ είναι: α) η διερεύνηση, ο εντοπισμός και η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών ή των ψυχοκοινωνικών αναγκών,  που εμποδίζουν την ισότιμη πρόσβαση των μαθητών στη μάθηση, β) η εφαρμογή παιδαγωγικών, εκπαιδευτικών και άλλων υποστηρικτικών μέτρων για το σύνολο των μαθητών της σχολικής κοινότητας συμπεριλαμβανομένων και των μαθητών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γ) η διαμόρφωση προγράμματος διαφοροποιημένης ή εξατομικευμένης διδασκαλίας, σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό της τάξης, για μαθητές με διαπιστωμένες δυσκολίες στη μάθηση και στην συμπεριφορά, δ) η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων ενίσχυσης των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών, ε) η παιδαγωγική και συμβουλευτική ψυχοκοινωνική στήριξη σε εκπαιδευτικούς και γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών, και γενικότερα, η εφαρμογή στοχευμένων παρεμβάσεων ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Οι ενέργειες και οι εισηγήσεις της Ε.Δ.Υ. αποσκοπούν στη βελτίωση των γνωστικών ικανοτήτων και ψυχοσυναισθηματικών δεξιοτήτων τους. Η αξιολόγηση περιλαμβάνει: (α) τη συγκέντρωση των αναγκαίων πληροφοριών από το κοινωνικό/οικογενειακό περιβάλλον, (β) τη χρήση εργαλείων για τον εντοπισμό των εκπαιδευτικών, ψυχολογικών και κοινωνικών αναγκών του/της μαθητή/τριας, συμπεριλαμβανομένης της παρατήρησης στην τάξη και της καταγραφής παρατηρήσεων από τον/την υπεύθυνο/η της τάξης εκπαιδευτικό, και (γ) την παρακολούθηση της πορείας του/της μαθητή/τριας με συναντήσεις συνεργασίας με τους γονείς και το εμπλεκόμενο προσωπικό.

Είναι αυτονόητο ότι για οποιοδήποτε ζήτημα ενημερωθεί η Ε.Δ.Υ, είτε υγείας είτε οικογενειακό, ισχύει το απόρρητο, που διασφαλίζεται από τις διατάξεις περί προστασίας προσωπικών δεδομένων και  επαγγελματικού απορρήτου.

Προκειμένου τα μέλη της Ε.Δ.Υ. να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στους μαθητές που το έχουν ανάγκη, είναι απαραίτητη η σύμφωνη γνώμη των γονέων τους. Για τον λόγο αυτό, στους μαθητές που θα υποστηριχθούν από την Ε.Δ.Υ., θα ζητηθεί από τον γονέα του/της μαθητή/τριας να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχεται τη συνεργασία με την Ε.Δ.Υ.

Η κοινωνική λειτουργός κ. Παγκάλου Μελίνα θα βρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Τρίτη και συνίσταται η τηλεφωνική επικοινωνία για τον ορισμό ραντεβού δια ζώσης.

Ελπίζουμε ο νέος αυτός θεσμός να συμβάλει θετικά στην ακαδημαϊκή και προσωπική εξέλιξη των μαθητών/τριών, στην επικοινωνία μεταξύ του σχολείου και της οικογένειας του/της μαθητή/τριας και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου.

Η Διεύθυνση και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό είναι πάντα στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε θέμα σας απασχολεί σχετικά με τη φοίτηση, την πρόοδο ή/και τη συμπεριφορά των παιδιών σας και μαθητών μας.

Με εκτίμηση,

Η Διεύθυνση του 2ου Δ.Σ. Κορωπίου